Polyéterimid (PEI) je amorfní vysoce účinný plast, vyznačující se velmi vysokou mechanickou pevností a tuhostí. Je mimořádně odolný proti plameni, v případě požáru zanechává jen málo dýmu a podle všech běžných norem dosahuje vždy největšího stupně nesnadné zápalnosti. Dokazuje to enormně vysoký index kyslíku (47 %). Dále je odolný vůči UV a gama záření a vůči řadě chemikálií. Materiál má dobrou zpracovatelnost, dá se ohýbat, řezat a vrtat. Vyrábí se v průhledném provedení, jantarové barvy. PEI se dá obohatit o skelná vlákna a těmi ještě zvýšit tuhost a rozměrovou a tvarovou stálost. Nachází využití v elektronice, letectví, lékařské technice a astronautice. Vyrábí se z něj např. zástrčkové přípojky, ozubená kola, ložiskové klece, čerpadla, ventily, filtrační soustavy a součásti převodů. Je zdravotně nezávadný.

ULTEM® 1010 3D FILAMENT

Ultem® 1010 PEI (polyetherimidová vlákna) je amorfní, vysoce výkonný polymer, který v sobě spojuje výborné tepelné vlastnosti, výjimečnou rozměrovou stálost (která spočívá ve zpomalování hoření)  a dobrou chemickou odolnost. Ultem® pryskyřice nabízí možnosti vytvářet díly s vynikajícími vlastnostmi při zvýšených teplotách v důsledku vysoké teploty skelného přechodu (Tg) 217 ° C.

 

Vlastnosti materiálu ULTEM® 1010

Vysoká teplota skelného přechodu: (Tg) 217 ° C,
Odolnost vůči hoření
Dlouhodobá hydrolytická stabilita
Vynikající rozměrová stálost (nízká citlivost tečení a nízký koeficient tepelné roztažnosti) 
Výjimečná pevnost a modul pružnosti, a to i při zvýšených teplotách
Dobrá odolnost proti široké škále chemikálií, jako jsou automobilové kapaliny, plnohalogenové uhlovodíky, alkoholy, a vodné roztoky
Stabilní permitivita a ztrátový faktor v širokém rozmezí teplot a frekvencí
Automobilový průmysl / Doprava Použití: Ultem® pryskyřice poskytuje výrobcům automobilů s vysokým výkonem, chemicky odolnou, teplotně stabilní, cenově výhodnou alternativu ke kovu, která je dostatečně silná, aby nahradila ocel v některých aplikacích a nízká váha v náhradě hliníku u jiných. Použití u aplikací, jako jsou pohyblivé části, škrtící tělesa, součásti zapalování, čidla a pouzdra termostatů .

Elektrické / elektronické použití: Ultem® pryskyřice může být vynikající volbou materiálu pro dnešní náročné elektrotechnické aplikace, včetně konektorů, MCB komponentů, krytů, hřídelí a pák,... pevné disky vestavby, FOUP to, bity, plošné spoje, MCCB vestavby,  Plenum zařízení, LCD projektorové vestavby, palivové články a součásti a mnoho dalších aplikací.

Extrudér Teplota: 330-350 ° C (celokovový extrudér)
PodložkaTeplota: 110 až 120 ° C
Podložka Prep: Ultem® Tape, PA Tape, nebo perf deska.

Ostatní: Ne chladit, rychlost tisku 1000 mm / min (počáteční bod)
Žíhání výtisků: V případě potřeby díly tištěny Ultem® PEI mohou být žíhány v horkovzdušné sušárně s cílem snížit napětí ve vytištěné části.

Napětí se může objevit v jakémkoliv plastu a může mít za následek nižší mechanické vlastnosti než předpokládané. Vnitřní napětí lze snížit 5 kroky:

Krok 1:  tištěná část na místě s pokojovou teplotou..
Krok 2. Nastavená teplota na 300 ° F a nechá se stabilizovat po dobu 1 hodiny.
Krok 2: Po uplynutí 1 hodiny při 300 ° F, zvýšit  teplotu na 400 ° F a  stabilizovat ještě 1 hodinu.
Krok 3: Po uplynutí 1 hodiny při 400 ° F, snížit teplotu zpět na 300 ° F a nechat  stabilizovat po dobu 30 minut.
Krok 4: Po 30 minutách se vypne topení a umožní tištěné části vrátit se na teplotu místnosti při jeho chladnutí.